pühapäev, 8. oktoober 2023

Tormiblogi

 Seekord ei läinudki palju aega mööda, kui tekkis teema, millest kirjutada. Või siis pigem näidata 😉.

Nädalavahetuseks lubas koledat ilma, vihma ja tormi, seega erilisi õueplaane ei teinud. Laupäeva hommik ka just õue ei meelitanud, seega jällegi sai ette võetud tubaseid tegevusi. R tegi ühes toas elektritöid, kus osa vanu aegu näinud juhtmeid vajas välja vahetamist, mina tegelesin pisut õmblustöödega. Nii see päevake kulges, tuul muutus kogu aeg tugevamaks, õnneks vähemalt ei sadanud.

"Lõbus" hakkas kell 15,45, kui lahkus elekter. Sauna tegime tule lootuses ehk elekter ikka tagasi saunatamise ajaks. See lootus küll ei täitunud, seega sauna ei saanud (vett ju pole, kui elektrit ei ole...), kuid see-eest oli maja soojem.

Järgmine etteaste tuulepoiste poolt oli poole viie paiku, kui praktiliselt maja kõrval käis korralik raksakas. Meil sealpool mõned pisut viltused puud ja suunaga maja poole ning üks saar oligi juured maast lahti tõmmanud ja kiivas, toetus hetkel veel vildakamatele pärnadele. Ehmatus oli ikka suur, süda kloppis nii, et tahtis kurgust välja tulla ja aju püüdis meeleheitlikult midagi nuputada, kuidas asja lahendada. Aga ei olnudki vaja, järgmine rajuhoog tõmbas siis kogu pundi maha. Juhuslikult nägin ise aknast, kuidas see juhtus. Ja kohe saabus nö rahu, sest puude oksad jäid majast umbes meetri kaugusele, vaid terrassi katusele ulatusid mõned peenikesed oksad. Tormasin kohe õue ja muidugi oli vaja suursüdmus jäädvustada põhjalikult. Esimene pilt ukse juurest...Välikemps on nüüd keset lagedat õue ja jäi täiesti puutumata. Puutumata jäi ka teisel pool asuv puukuur. Kannatada sai kasvuhoone - sellest pole nüüd enam küll suuremat järgi, ja pesuplatsi postid. Aga ma ei tea, kuidas tormijütsid tõesti oskasid perfektselt need kokku 5 puud maha võtta nii, et kõik vajalik jäi terveks, ennetähtaegselt said lammutustööd alguse vaid kasvuhoonega, mis nagunii likvideerimisele kuulub. Ja veel positiivne pool - järgmise aasta küttepuud on lausa kuuri kõrval hunnikus, ainult sae ja lõhu 😃.
 

Vaade teise korruse aknast.Eile koristustöödega ei alustanud, sest esiteks tormas endiselt korralikult ja asi vajas nüüd nö seedimist. R saagis ära vaid need mõned mõned oksad, mis terassi katusele ulatusid ja seda kriipisid. Pealegi kartsime, et puud võivad suure tuulega veel liikuda ja ka vajuda, seepärast siis mõningad ennetustööd.

Hommikul tegin suurema ringi ja avastasin, et ka vana remmelgas oli otsustanud juured maast tõmmata Kusjuures oli see ka üks kaalutletud projekt, sest remmelgas ka viltune ning sisuliselt aja küsimus ja ammu mõeldud, et kuidas seda maha võtta. Ka need maja juures olevate puudega oli samad mõtted olnud. Asi jäänud peamiselt mõtteks, sest nii suuri puid ei ole lihtne niisama maha saagida ja tõstukiga ligisaamine oleks ka omaette ooper olnud kui üldse.Võsas veelgi mõned murdunud puud.


Pildid nüüd siis tänastest tegemistest. Enamus päev saigi õues veedetud, ega toas nagunii midagi teha poleks olnud, elektrita olime pühapäeval kella 5ni, kokku 25 tundi. Tuul oli tugev, kuid mitte nii hull kui eile õhtul ja öösel ning õnneks jällegi ilma vihmata. Võiks peaaegu öelda, et ilus ilm 😀.Kasvuhoone esikülg näeb välja nagu mõni metsaonnike 😅.


Tagumist külge pmst enam ei ole, üks puutüvi on kasvuhoones täpselt vahekäigus. Mõtlesin, et otsiks viimased tomatid üles ja tooks tuppa, kuid täna ma kasvuhoonesse sisse veel ei pääsenud.


Huvitav on see, et nii suurtel puudel juuri praktiliselt ei ole. Selle 4- harulise pärna mätas on maksimaalselt pool meetrit paks vaid ja saarel pole mätastki õieti.


Ja nii see täna jäi, eks tasapisi tuleb edasi toimetada. Vana remmelgas võib oodata, lamab seal, kus kedagi ega midagi ei sega, võib seal kasvõi kevadeni pikutada. Eks taimed said ka pisut kannatada, õnneks neil on omadus kevadel uuesti tärgata. Rohkem aega võtab vaid valgel näsiniinel ja teisel pool sai pihta üks aed-hortensia ning veel üks põõsas. Arvan, et nemadki taastuvad, kuid see võtab pisut rohkem aega.


Tegelikult sai täna meeletu töö ära tehtud. R saagis ja saagis, mina siis vedasin oksi minema ja korjasin juba valmis küttepuid kokku, läksid riita kuivama. Loodan, et hommikul ikka voodist püsti saan, seljast käivad sähvakad läbi, nii et käiku läksid nii valuvaigistid kui ka geelid. Õnneks sai täna end ikka korralikult puhtaks pesta, mõnulesin tükk aega kuuma duši all.

3 kommentaari:

  1. Oi, jeerum, õnnelik õnnetus võib selle siis kokku võtta. Meil oli ikka väga väike tormituul ja pole isegi mingit erilist jälge tormist. Mõned kuivanud oksad vaid puudest koristatud.

    VastaKustuta
  2. No tõesti! Teil ikka hoolega seal marutanud, aga paistab, et olete ikka hoitud - maja katus jäi terveks. Ilma elektrita 25h ei ole just ka meelakkumine.

    VastaKustuta
  3. Tõepoolest, olid hoitud ja kaitstud selles tormis! Ja õnn, et uut kasvuhoonet ei jõudnud suvel üles panna! 🙂

    VastaKustuta